להזמנת תור לייעוץ וטרינרי
אנא צרו עמנו קשר
או מלאו פרטיכם:
 
מרפאה לחיות  
 
מרפאה וטרינרית בראשון לציון  
 
גידול כלבים  
 
גידול חתולים  
 
רופא לחיות  
 
חיסונים לחיות  
 
וטרינר בבאר יעקב  
 
בית חולים לחיות  
 
אשפוז  
 
וטרינר ברמלה  
 
רופא וטרינר בבת ים  
 
וטרינר חיות אקזוטיות  
 
סירוס כלבים מחיר  
 
עיקור חתולה  
 
וטרינר מומחה עד הבית  
 
רופא וטרינר עד הבית  

    בריאות הפה של חיות המחמד

ניקיון השיניים ובריאות הפה הם מהחשובים שבבריאות כלבים וחתולים.
כלבים וחתולים נולדים ללא שיניים. שיני החלב מתחילות לבקוע סביב גיל 3-4 שבועות. עד גיל חצי שנה מוחלפות שיני החלב בשיניים קבועות. לכלבים בוגרים 42 שיניים, ולחתולים בוגרים 30 שיניים.

כלבים
שיניהם של הכלבים, למרות שלעיתים נראות אימתניות, הן הרבה יותר חלשות משל בני האדם. לסתות הכלבים חזקות פי 5 משלנו, אולם העובי הממוצע של אמייל שן הכלב הוא רק כשליש מזה של בני האדם. משמע ששיני האדם חזקות הרבה יותר משיני הכלבים, ולכן מחזיקות בפה הרבה יותר שנים. רוקם של הכלבים בסיסי מאוד ותכולת הסידן בו גבוהה, לכן הם נוטים לפתח אבן שן רבה, במיוחד בגזעים הקטנים. אבן השן מורכבת מחלבוני הרוק וחיידקים המצטברים על השיניים, ויכולים להוביל להיווצרות דלקות חניכיים, פגיעה בחיבור בין השן ללסת והתרופפות ונפילת שיניים. בנוסף, החיידקים הנמצאים על רובד השן יכולים לחדור אל מחזור הדם, להתפשט לאיברים שונים, בעיקר ללב ולכליות, ולגרום למחלות סיסטמיות קשות.

חתולים
מחלת הפה הנפוצה ביותר בחתולים היא דלקת של חלל הפה והחניכיים ((stomatitis - gingivitis, אשר הסיבה לה עדיין אינה ידועה, אך היא נובעת מתקיפה מוגזמת של מערכת החיסון של החתול את רקמות חלל הפה. הטיפול במחלה כולל זריקות סטרואידים תקופתיות במקרים הקלים ועקירות שיניים במקרים היותר מסובכים, אשר לא מגיבים לטיפול הרפואי. טיפול זה אמנם נשמע קיצוני, אולם החתולים אינם זקוקים לשיניהם כדי לאכול ואיכות חייהם רק תשתפר ללא הכאב המלווה את התהליך הדלקתי.

שמירה על בריאות הפה
סימנים המחשידים לבעיות פה ושיניים אצל בעלי חיים כוללים ריח רע מהפה, קשיי אכילה (אשר יכולים להתבטא בנפילה של מזון מהפה, חוסר רצון לאכול או יבבות בעת האכילה), ריור יתר, דימום מהחניכיים, שפשוף הפנים באזור הפה והלחיים ואף תוקפנות פתאומית. חשוב להיות עירניים ולפנות לווטרינר בכל מקרה שבו בעל החיים מציג סימנים אלו.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בעיות שיניים היא מניעתן. צחצוח שיניים מגיל חצי שנה, כ-2-3 פעמים בשבוע עם מברשת שיניים ומשחת שיניים המתאימות לבעלי חיים תורם לשמירה על היגיינת הפה ובריאות השיניים. בנוסף קיימים מזונות מיוחדים, חומרי שטיפה ומוצרי לעיסה מגוונים, אשר עוזרים גם הם במניעת היווצרות אבן שן. לאחר היווצרות אבן השן הדרך היחידה להסרתה היא ניקוי שיניים, אשר נעשה בהרדמה מלאה.

בדיקה שגרתית של חלל הפה אצל הווטרינר וניקוי שיניים אחת למספר שנים (תלוי בסוג הכלב ומצב השיניים) שומרים על בריאות השינים, הפה והלסת ומאריכים חיים.

מוזמנים לקרוא בנוסף:
חיסונים וחשיבותם
 
טל': 072-33-80-343
מרפאה לחיות    מרפאה וטרינרית בראשון לציון    גידול כלבים    גידול חתולים    רופא לחיות    חיסונים לחיות    וטרינר בבאר יעקב    בית חולים לחיות    אשפוז    וטרינר ברמלה    רופא וטרינר בבת ים    וטרינר חיות אקזוטיות    סירוס כלבים מחיר    עיקור חתולה    וטרינר מומחה עד הבית    רופא וטרינר עד הבית   
סניף ראשל"צ - רח' ירושלים 14  טל. 03-9665615